Den lille sommerasters Bambina Rose, giver mange smukke, lyserøde og fyldige blomster med en gul midte. De er meget velegnede som snitblomster til vaser og samtidigt flotte i havens bede.
Kan bredsåes eller i rækker direkte på friland fra slutningen af marts til maj. Alternativt kan du så fra midten af marts til midten af april i et drivhus eller en mistbænk. Bambina Rose asters trives også godt i potter hvor de pynter om huset eller på terrassen.
Blomsterdata
- Placering: Sol/halvskygge
-
Højde: 30 cm
-
Etårig/Flerårig: Etårig
- Farve: Lyserød
- Såtid indendørs: Marts-april
- Såtid udendørs: Marts-maj
- Blomstringstid: Juli-oktober
- Indhold: Ca. 20 frø
Værd at vide om produktet
- Smukke lyserøde blomster
- Velegnede som snitblomster
- Lette at dyrke

Varenummer: | TP14101 |
---|---|
Mærke: | Horti Tops |
Om Horti Tops

Er du på jagt efter frø til blomsterbedet, højbedet eller køkkenhaven? Så er Horti-Tops vejen frem. Med over 700 forskellige typer grøntsags-, urte-, og blomsterfrø, finder du helt sikkert det du søger. Horti Tops har siden 1904 leveret spiredygtige frø til både professionelle gartnere og haveejere.
Se flere varer fra Horti TopsLogin
Kommentarer
Ingen anmeldelser. Del din indsigt med andre.