Her får du en blomsterblanding, der skaber et roligt og maritimt udtryk i haven. Farverne er holdt i blå, hvide samt sarte gule og lilla nuancer, hvilket giver et let og harmonisk blomsterflor. Blandingen indeholder blandt andet kornblomst og marguerit, som tilsammen giver et klassisk og afdæmpet udtryk.

Med sin lave vækst egner blomsterblandingen sig særligt godt til altankasser, krukker, højbede og lave bede, hvor den danner et fint tæppe af blomster gennem sommeren.

Blomsterblandingen til altan

  • Roligt og maritimt farveudtryk
  • Lav vækst – ideel til krukker
  • Lang blomstringsperiode
  • Insektvenlig og dekorativ

Sammensætning

  • Kornblomst
  • Marguerit
  • Blomster i blå, hvid og pastel
  • Sarte gule og lilla nuancer

Blomsterdata

  • Plantehøjde: ca. 20–30 cm
  • Blomstring: juni – oktober
  • Såtid: april – juni
  • Placering: sol til let skygge

Sådan sår du blomsterne

Frøene kan sås direkte fra april til juni. For en mere jævn fordeling kan frøene med fordel blandes med lidt sand inden såning. Dæk frøene let med jord og hold jorden fugtig, indtil spiringen er i gang.

Værd at vide om produktet

  • Velegnet til små haver
  • Danner et lavt blomsterdække
  • Tiltrækker bier og bestøvere
  • Smukt og afdæmpet udtryk
Specifikationer
Varenummer: 481071070
Mærke: Kiepenkerl
Blomstringstid: Juni, Juli, August, September, Oktober
Egenskaber: Insektvenlig
Højde: 20-30 cm
Rækker til: 3-4 m2
Såtid: April, Maj, Juni
Livscyklus: Etårig

Om Kiepenkerl

Tyske Kiepenkerl producerer flotte og populære blomsterblandinger til haven, grøftekanten, marken eller engen. Blomsterblandinger der giver biodiversitet og tiltrækker bier, insekter og andre dyr i haven. Blandingerne fås i mange forskellige varianter, er smukke at se på og er perfekt afstemt til det nordiske klima. Se flere varer fra Kiepenkerl
Fragt og levering

Fragtpriserne beregnes ud fra hvor meget du køber