Tragtbæger også kaldet Bells of Ireland, er en blomst der er meget kraftig, men en rigtig god snitblomst, der er god at bruge i dekorationer og buketter.
Det unikke ved denne blomst er, at den ligner en klokke. Blomsten kan blive op til 75 cm, og kommer i en grøn farve.
Du kan forspire blomsten indendørs i minidrivhus fra marts til april, eller du kan så dem direkte udendørs fra april til maj. Du kan se vores store udvalg af tilbehør til forspiring lige her:
Skab noget liv i din have eller til dine dekortationer og buketter, med denne smukke og flotte blomst.
Specifikationer:
Forspiring: marts-april
Såtid: april-maj
Blomstring: juni-august
Højde: 75 cm
Sådybde: 1 cm
Planteafstand: 30 cm
Rækkeafstand: 30 cm
Indhold: ca. 0,75 g. frø
Etårig/Flerårig: Etårig
Værd at vide om produktet
- Høj spireprocent
- Kvalitet siden 1904
- Et kæmpe udvalg af frø

Varenummer: | TP14505 |
---|---|
Mærke: | Horti Tops |
Om Horti Tops

Er du på jagt efter frø til blomsterbedet, højbedet eller køkkenhaven? Så er Horti-Tops vejen frem. Med over 700 forskellige typer grøntsags-, urte-, og blomsterfrø, finder du helt sikkert det du søger. Horti Tops har siden 1904 leveret spiredygtige frø til både professionelle gartnere og haveejere.
Se flere varer fra Horti Tops