Krumpholz klo / havekultivatoren er et effektivt og præcist håndredskab til løsning og luftning af jorden i blomsterbede, krukker og mindre planteområder. De fire håndsmedede, buede tænder i hærdet stål trænger let ned i jorden og løsner den skånsomt uden at beskadige rødderne, hvilket fremmer sund vækst og bedre vandgennemtrængelighed.
Det korte, ergonomiske skaft i asketræ giver et sikkert greb og god kontrol, hvilket gør redskabet ideelt til præcisionsarbejde i tæt beplantning. Meget let at arbejde med!
Funktioner og fordele:
- Håndsmedede tænder i hærdet stål for effektiv og nænsom jordbearbejdning
- Fire buede tænder løsner jorden uden at skade planterødder
- Kort skaft i asketræ for præcis styring og komfortabelt greb
- Velegnet til småbede, krukker og tæt beplantning
- Kompakt og slidstærkt redskab til detaljeret havearbejde
Specifikationer:
- Materiale: Hærdet stål og asketræ
- Antal tænder: 4
- Samlet længde: ca. 105 cm
- Vægt: ca. 230 gram
- Producent: Krumpholz, Tyskland
Værd at vide om produktet
- 4 buede tænder i hærdet stål
- Kort skaft for god manøvredygtighed
- Perfekt til krukker og småbede
- Håndlavet i Tyskland siden 1799
| Varenummer: | KR1393 |
|---|---|
| Mærke: | Krumpholz |
Om Krumpholz
Krumpholz har siden 1799 stået for solidt, tysk håndværk i særklasse. Værktøjet er skabt til dem, der forventer holdbarhed, funktionalitet og præcision – uanset om det bruges i professionelt landskabsarbejde eller i den private have. Når du vælger Krumpholz, investerer du i værktøj, der holder i generationer.
Se flere varer fra KrumpholzFragtpriserne beregnes ud fra hvor meget du køber