Snack peber Mix er en farverig blanding af gule, orange og røde peberfrugter. De små peberfrugter er sprøde, saftige og søde i smagen.

Du kan bruge peberfrugterne på mange måder. Tilsæt dem til dine retter for at give dem en sprød og sød smag, eller pak dem med som en lækker og sund snack i dine madpakker.

Det er let at dyrke peberfrugterne. Start med at forspire dem i et drivhus fra februar til maj og plant dem derefter om i drivhuset eller i potter, så snart frøplanterne er store nok. 

Disse sorter som Snacking (orange), Snacking Red og Snacking Yellow er meget produktive og giver dig et væld af lækre søde mini-peberfrugter at nyde i løbet af sæsonen.

Læs om: Dyrkningsguide - Sådan dyrker du peber

Specifikationer:

  • Forspiring: februar - maj. 
  • Høst: juli - oktober. 
  • Sådybde: Strøs og tildækkes. 
  • Planteafstand: 80 cm. 
  • Rækkeafstand: 50 cm.
  • Indhold: ca. 12 frø. 
  • Etårig/Flerårig: Etårig. 

Værd at vide om produktet

  • Høj spireprocent
  • Kvalitet siden 1904
  • Et kæmpe udvalg af frø
  • Produktive sorter som giver en rig høst
  • Blanding af gule, orange og røde peberfrugter
Specifikationer
Varenummer: TP12462
Mærke: Horti Tops

Om Horti Tops

Er du på jagt efter frø til blomsterbedet, højbedet eller køkkenhaven? Så er Horti-Tops vejen frem. Med over 700 forskellige typer grøntsags-, urte-, og blomsterfrø, finder du helt sikkert det du søger. Horti Tops har siden 1904 leveret spiredygtige frø til både professionelle gartnere og haveejere.

Se flere varer fra Horti Tops
Fragt og levering