Vækstdug i 2 meters bredde er velegnet til forspiring og beskyttelse af planter i have og køkkenhave. Dugen bidrager til et lunere mikroklima omkring planterne ved at øge drivhuseffekten, hvilket kan fremme spirring og tidlig vækst.

Vækstdugen er fremstillet af ikke-vævet, UV-bestandigt materiale, som lader både vand og luft passere. Det betyder, at planterne fortsat får de nødvendige betingelser for at trives, samtidig med at de beskyttes mod vind, kølige temperaturer og let nattefrost. Dugen leveres fra rulle og skæres i den ønskede længde, så du kun betaler for det antal meter, du har brug for.

Funktioner og fordele

  • Øger drivhuseffekten omkring planter
  • Beskytter mod kulde og vind
  • Lader vand og luft passere
  • Sælges pr. løbende meter

Specifikationer

  • Bredde: 2 meter
  • Salgsenhed: pr. løbende meter
  • Materiale: UV-bestandig fiberdug
  • Anvendelse: forspiring og plantebeskyttelse

Værd at vide om produktet

  • God til forspiring
  • Let og fleksibel dug
  • Lader planter ånde
  • Nem at arbejde med
Specifikationer
Varenummer: OL6030101
Mærke: Nature

Om Nature

Nature® fremstiller gode basisprodukter til dyrkning i haven. Produkter der hjælper med dyrkningarbejdet, opbevaring, opbinding, afdækning og andre gøremål. Derudover har Nature® en lang række praktiske forspiringsprodukter, der hjælper med optimal vækst.  Se flere varer fra Nature
Fragt og levering

Fragtpriserne beregnes ud fra hvor meget du køber